Stejně jako v dalších obcích měla Bohdaneč nejprve pouze dědičnou rychtu, která se nacházela na místě dnešního čp. 102. První zmínka o její existenci se objevuje v urbáři pardubického panství z roku…
Anabáze ohledně současného pomníku je poměrně dlouhá a složitá. Nejprve byla stavitelem K. Teplým z Pardubic vybudována v letech 1922-1923 školní budova, přičemž rozpočet na ni byl ustálen na 216 487…
Původně byli místní pohřbíváni v Rosicích nad Labem, kam byla obec přifařena. Se vznikem ČSR se začaly po celé zemi budovat ve velkém obecní hřbitovy, k čemuž nakonec došlo i v samotném Hrádku.…
Když byla roku 1920 založena pod patronátem Živnostenské banky a za spoluúčasti některých velkých československých bank (České banky, Angločeskoslovenské, Pražské úvěrní, České agrární a České…
Nerošovský mlýn čp. 7, původně patřící vrchnosti, byl postaven pravděpodobně ve 14. století, kdy náležel ke zdejší tvrzi a poplužnímu dvoru. Nejprve patřil k nechanickému panství, později k…
První zmínka o této vsi pochází z roku 1372 a její název procházel vývojem od Nerešova přes Neřešov až po současné jméno. Dr. Antonín Profous ve svém díle „Místní jména v Čechách. Jejich vznik,…
Když se řekne Hrádek, tak si každý představí obec u Nechanic se stejnojmenným zámkem, ale již málokdo ví, že ves téhož pojmenování se nachází kousek od Pardubic. Podle všeho se tu musela nacházet…
O tomto potoce nenalezneme mnoho ucelených informací, jistou první vlaštovkou se stala až „Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska“ od Stanislava Štefáčka, jež vyšla v roce 2008 a na rozdíl…
Teorií o vzniku pojmenování této vsi je několik. Nejlépe bude dát slovo prof. Antonínu Profousovi a jeho knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. IV. díl. S-Ž", v níž se…
Pondělí: 8:00 - 12:00
Středa: 8:00 - 12:00 17:00 - 19:00