Zastupitelstvo obce Vysoké Chvojno schválilo dne 11. 2. 2021 pod č. usn. 202/2021 uzavření veřejnoprávní smlouvy s Městem Sezemice na zajišťování záležitostí veřejného pořádku na území obce Vysoké Chvojno Městskou policií Sezemice.
Městská policie Sezemice
Husovo náměstí 48
53304 Sezemice
Vedení Městské policie Sezemice
Telefonní linka:
Číslo tísňového volání:
Městská policie v Sezemicích (MPS) byla zřízena Zastupitelstvem města obecně závaznou vyhláškou č. 2/2008.
Městská policie se řídí zákonem č. 553/1991 Sb., o obecní policii, a dalšími souvisejícími předpisy (např. zákony upravující přestupkové řízení, zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, zákon o silničním provozu apod.). Městskou policii řídí starosta. Zastupitelstvo města pověřilo plněním úkolů při řízení městské policie určeného strážníka (vrchní strážník).
V městské policii působí zaměstnanci obce zařazení do obecní policie, kteří se dělí na strážníky, čekatele (zaměstnanec ve výcviku připravující se na výkon funkce strážníka) a ostatní zaměstnance (asistenti podílející se na činnostech městské policie).
Strážníci jsou povinni v pracovní době provést zákrok nebo úkon, nebo učinit jiné opatření, je-li páchán trestný čin nebo přestupek anebo je-li důvodné podezření z jejich páchání.
Strážníci jsou povinni zakročit nebo provést jiné opatření i mimo pracovní dobu, je-li ohrožen život, zdraví nebo majetek.
Strážníci jsou povinni poskytnout pomoc v rozsahu svých pravomocí každému, kdo o ni požádá.
Každý je povinen uposlechnout výzvy zakročujícího strážníka.
Při plnění úkolů v pracovní době strážníci prokazují svoji příslušnost k městské policii stejnokrojem s odznakem městské policie na prsou a s nášivkou s názvem obce na záloktí levého rukávu. Svrchní část stejnokroje strážníka je barvy černé, modré, žluté nebo v kombinaci těchto barev. Odznak strážníka obsahuje slova „městská policie“, státní znak nebo znak obce a identifikační číslo strážníka. Čekatelé a asistenti (ostatní zaměstnanci) používají v pracovní době zpravidla také pracovní oděv (stejnokroj), který má ale prvky odlišné od identifikačních prvků strážníka (odznak apod.). Pro výcvik nebo jiné činnosti, kdy neplní strážník úkoly spojené se zásahem do práv a svobod, používají strážníci (čekatelé, asistenti) v některých případech i tzv. reprezentační oděv, který je funkčně vhodný pro danou činnost (např. výcvik v terénu) a který obsahuje prvky určující příslušnost k městské policii nebo městu, zejména v případech, kdy je městská policie nebo město reprezentováno (např. na střelecké soutěži, přeborech služebních psů atd.).
Mimo pracovní dobu prokazují strážníci svoji příslušnost (pokud tak nečiní stejnokrojem) služebním průkazem , ve výjimečných případech pouze ústním prohlášením „městská policie“.
Vozidla městské policie při výkonu pravomoci musí být bílé barvy s modrým nápisem „městská policie“ na bocích vozidla a modrým nápisem s názvem obce umístěným pod nápisem „městská policie“. K plnění úkolů lze použít i vozidlo jiné barvy, ale při výkonu pravomoci musí být na bocích označeno modrým nápisem „městská policie“ a názvem obce umístěných na bílém podkladu.
Městská policie zabezpečuje místní záležitosti veřejného pořádku a plní další úkoly, které stanoví zákon o obecní policii a další související předpisy, přičemž:
a plní další úkoly (dohlíží), které stanoví právní předpisy (např. zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, správní řád atd.)
Oprávnění vyplývající ze zákona o městské policii:
a oprávnění, která stanoví zvl. zákon, např.:
a další.
Pondělí: 8:00 - 12:00
Středa: 8:00 - 12:00 17:00 - 19:00