Evangelický sbor helvetského vyznání byl ustaven v Černilově 16. srpna 1784 a jeho prvním duchovním se stal Michal Viczcencz (Vincenc, píše se i Vicenc, 22. října 1786-19. února 1787) z Uher. Kostel…
Na paměť morové epidemie, která začala v Třebechovicích pod Orebem 15. července 1680 a vyžádala si životy 450 zdejších obyvatel (podle jiných pramenů jen 427 lidí), měl být na náměstí postaven velký…
Tato lokalita obdržela své pojmenování podle Malostranského potoka, který teče nedaleko odsud severním směrem a býval dříve rovněž nazýván jako Číbr. Zvláštní akorát je to, proč zrovna tak, neboť…
Na tomto místě, jež je opředeno řadou pověstí, stával již přinejmenším od konce 18. století dřevěný kříž s plechovou figurou Ježíše Krista, což můžeme vidět např. v císařském otisku stabilního…
Rozsah a následky 1. světové války byly rozebrány již v tolika knihách a publikacích, že se není o nich třeba tolik zmiňovat, protože tento konflikt přinesl tolik neštěstí a hoře a zničil statisíce…
Původní černilovský kostel byl poprvé zmíněn roku 1271, a to spolu s plebánem Vavřincem. Jednalo se o dřevěný kostelík, který se nacházel uprostřed dnešního hřbitova v místě, kde je nyní vztyčen kříž…
Svůj název měla ves obdržet od staročeského osobního jména, i když teorií o vzniku tohoto pojmenování je mnohem více. Vyhlášený toponomastik prof. Antonín Profous o tom ve své knize "Místní jména v…
Soudí se, že toto zvláštní pojmenování získala obec odvozeninou od osobního jména Býšek, což potvrzuje také profesor Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam…
Zdejší kostel byl uveden jako farní již v předhusitské době, kdy náležel pod královéhradecký archidiakonát a děkanství, alespoň podle soupisu pražského biskupství, který vznikl kolem roku 1350. Tehdy…
Tato místa v novohradeckých lesích byla takto pojmenována od staré památné lípy, která tu křivolace rostla (František Tichý ji popsal jako strom „hned od spodiny křivý a nahnutý“, jenž měl na kmenu…
Pondělí: 8:00 - 12:00
Středa: 8:00 - 12:00 17:00 - 19:00