Tyto opukové stráně, nejmírnější v místech dnešního parku a nejprudší pod kostelem sv. Jiljí, na pravém břehu Chrudimky obdržely svoje pojmenování podle toho, že zde Vojtěch z Pernštejna založil v…
Již od dávných dob vedla těmito místy tzv. Císařská cesta, která začínala za Slezskou bránou a vedla kolem dnešního evangelického kostela a současnou Nezvalovou ulicí (oproti ní nevedla přímo, ale…
Původně zde byly pouze pole a pastviny, jež byly pravidelně zaplavovány rozvodněnou Orlicí. Po výstavbě královéhradecké pevnosti se tu nacházely pevnostní příkopy, křižovatka tzv. Císařské cesty ke…
Dějiny Tumplacu (roku 1713 zaznamenán jako „Na tom place“, z čehož později vzniklo německé označení „Tumelplatz“) jsem již popsal ve stati o Hořiněveských lipách, proto se zmíním pouze o místě pod…
Podle nálezů kamenných nástrojů po celém okolí i v obci samotné můžeme uvažovat o tom, že tato lokalita na pomezí Královéhradecka a Pardubicka byla osídlena již v době kamenné, i když za zmínku stojí…
Původně se jednalo o zahradu, jež náležela k čp. 18, což můžeme vidět jak z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang…
Původně se pohřbívalo na starém hřbitově u chrámu sv. Klimenta, který býval oplocen obyčejným plotem z dřevěných latí a teprve v roce 1863 byl obehnán zděným plotem. Tehdy rovněž došlo k navezení…
Před školní budovou se dříve žádný kříž nenacházel, ani dřevěný, natož litinový či kamenný, čehož důkazem může být jak I. vojenské mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz…
Tato lokalita na pomezí Pardubicka a Královéhradecka nedaleko dnešní dálnice D11 byla osídlena již v době kamenné a své jméno měla obdržet od toho, že zde žili spravedliví lidé. O tom hovoří rovněž…
Pondělí: 8:00 - 12:00
Středa: 8:00 - 12:00 17:00 - 19:00