Podle dřívějších vlastníků tohoto objektu se mu někdy říká Štolbův nebo Kučerův dům. Podle jeho vzhledu bychom tipovali, že jde o velmi starou budovu, ale ve skutečnosti pochází celá zdejší zástavba…
Původní kostel vznikl někdy počátkem 14. století a první písemná zmínka o něm pochází z roku 1361, kdy zastoupil zemřelého plebána Petra kněz Martin, pokud nepočítáme soupis z roku 1350, kdy náležel…
Většina českého národa zná jména dvou prostých českých sedláků - bratranců Františka a Václava Veverkových, protože přišli jako první s významným vynálezem pro zemědělství - ruchadlem. Oba se…
Ve 14. století kostel náležel pod královéhradecký dekanát a archidiakonát. Stará plebánie tu měla být již roku 1350 a náležely k ní vsi: Kunětice, Němčice, Brozany a Hradiště. V roce 1352 bylo…
Tento malý bezvěžový kostelíček pochází někdy z počátku 15. století, tehdy byl ovšem zasvěcen sv. Jakubu. Jeho založení má nejspíše na svědomí cisterciácký klášter Svaté Pole. Roku 1579 se o něm…
Tento pozdně gotický dům se sedlovou střechou, k jehož úpravám došlo jak v renesančním, tak klasicistním slohu, zaujme na první pohled výklenky někdejší atiky s pozdně gotickou malovanou figurální…
Původně se v Pardubičkách nacházela kaple stejného zasvěcení, o níž se vyskytuje první zmínka v bule papeže Bonifáce VIII. z roku 1295. S určitostí víme, že se nejednalo o stávající stavbu. Ta byla…
Trvalo dlouho než byl výše jmenovaným vynálezcům ruchadla - Václavu a Františkovi Veverkovým, jež přineslo velký převrat a pokrok do zemědělství, jejich nápad oficiálně přiřčen, a to zásluhou…
Různé spolky i místní občané uvažovali o zřízení pomníku tomuto hudebnímu velikánovi již od konce 19. století, ale nikdy nedošlo k realizaci žádného z těchto nápadů, přičemž s posledním v řadě se…
Tento uměle vytvořený tok nesl v rámci staletí řadu pojmenování - Pernštejnská, Císařská či Městská strúha. Existovaly však i další varianty - "Strúha", "Halda", "Císařský náhon" či "řeka skrze město…
Pondělí: 8:00 - 12:00
Středa: 8:00 - 12:00 17:00 - 19:00