Svým názvem patří obec k dost často se vyskytujícím pojmenováním, a to po celé naší vlasti. Podle prof. Antonína Profouse se totiž dávalo skoro každému většímu kusu vyklučené země s rolemi, lukami,…
První porady o zřízení vlastní evangelické školy se uskutečnily v roce 1862. Původně totiž chodily děti evangelického reformovaného vyznání do katolické školy v Černilově, což vyvolávalo řadu…
Nejstarší zpráva o kostele v Holohlavech pochází z roku 1357, pokud nepočítáme zmínku v popise pražské diecéze z let 1344-1350, kdy byl zařazen pod královéhradecký dekanát a archidiakonát. V roce…
Nejprve zde stál dřevěný kostel, jenž byl zasvěcen sv. Klimentu. Z něho se zachovala až do 18. století dřevěná kostelnice a zvonice. Současný chrám vznikl nejspíše v souvislosti s působením…
Zdejší chrám Páně býval farním již ve 14. století, kdy bylo vysočanské zboží i podací královským majetkem, ale podle nepřímých důkazů zde mohl stávat již počátkem 13. století. V roce 1350 náležel pod…
Vzhledem k tomu, jak se tato návesní vodní plocha ve Starém Mateřově jmenuje, tak můžeme odvodit historii jejího vzniku, neboť jako močidla byla již od středověku pojmenovávány tůně, v nichž se máčel…
O Jezbořicích má být zmínka již k roku 1050, kdy byl jezbořický újezd (praedium Jhessutborici) věnován k olomouckému biskupství. V roce 1364 byl zdejším plebánem Jakub Vigandův, o němž je řeč ještě o…
Původní gotický dřevěný kostel byl farním již ve 14. století, tehdy ještě pod názvem Lutyna hora (1369) či Luczyna hora (1384), i když poprvé je zdejší fara zíměna v erekčních knihách pražské…
První zmínka o zdejší farní škole pochází z roku 1494, ale uvažuje se, že zde existovala ještě před Pernštejny, nejspíše při místním klášteře, a další informace o její existenci můžeme najít v…
Tato vodní plocha, lidově přezdívaná jako Maťák, symbol v letech 1879-1880 založených Bubeníkových sadů, vlastně není žádným jezerem, nýbrž jde o původní tok řeky Chrudimky. Kvůli častým povodním,…
Pondělí: 8:00 - 12:00
Středa: 8:00 - 12:00 17:00 - 19:00