Dějiny Tumplacu (roku 1713 zaznamenán jako „Na tom place“, z čehož později vzniklo německé označení „Tumelplatz“) jsem již popsal ve stati o Hořiněveských lipách, proto se zmíním pouze o místě pod…
Podle nálezů kamenných nástrojů po celém okolí i v obci samotné můžeme uvažovat o tom, že tato lokalita na pomezí Královéhradecka a Pardubicka byla osídlena již v době kamenné, i když za zmínku stojí…
Původně se jednalo o zahradu, jež náležela k čp. 18, což můžeme vidět jak z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang…
Původně se pohřbívalo na starém hřbitově u chrámu sv. Klimenta, který býval oplocen obyčejným plotem z dřevěných latí a teprve v roce 1863 byl obehnán zděným plotem. Tehdy rovněž došlo k navezení…
Před školní budovou se dříve žádný kříž nenacházel, ani dřevěný, natož litinový či kamenný, čehož důkazem může být jak I. vojenské mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz…
Tato lokalita na pomezí Pardubicka a Královéhradecka nedaleko dnešní dálnice D11 byla osídlena již v době kamenné a své jméno měla obdržet od toho, že zde žili spravedliví lidé. O tom hovoří rovněž…
Podle nálezů, k nimž došlo jak v obci samé, tak v jejím okolí, můžeme soudit, že tu člověk žil již v době kamenné. První zmínka o obci však pochází až z roku 1372, kdy patřila k opatovickému klášteru…
Tato lokalita byla původně vlastnictvím opatovických benediktýnů, a to až do zničení jejich kláštera husity v roce 1421. K původu jejího pojmenování je nejlepší otevřít knihu prof. Antonína Profouse…
O vzniku pomníku padlým v 1. světové válce bylo uvažováno již krátce po vzniku ČSR, protože takováto akce byla tehdy skoro samozřejmostí, ale k uskutečnění tohoto plánu došlo jen částečně. Nejprve…
Původní splav byl vybudován na suchu Vilémem z Pernštejna, který chtěl labskou vodou zavlažit písčiny 3 hodiny dlouhé a 1 ½ hodiny široké mezi Opatovicemi nad Labem a Semínem a napájet řadu nově…
Pondělí: 8:00 - 12:00
Středa: 8:00 - 12:00 17:00 - 19:00